Kotły C.O. START O FIRMIE KOTŁY C.O. ECO-PLUS SKLEP USŁUGI NAGRODY FAQ KONTAKT
Palenisko bezrusztowe

Sterownik GECO

Podajnik ślimakowy

Schemat działania

Certyfikat IChPW

Kocioł ECO-PLUS

ECO-PLUS

ecoPosiada certyfikat IChPW na "znak bezpieczeństwa ekologicznego"

Pierwszy kocioł Eco-Plus opuścił mury Zakładu Kotlarskiego inż. Eligiusza Biela w roku 1996. Pomyślnie przeszedł wszystkie badania w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Zmierzona emisja spalin okazała się kilkakrotnie mniejsza od dopuszczalnej. Jego konstruktor – inż. Eligiusz Biel - jako pierwszy w Polsce posiada dokumenty Unii Europejskiej potwierdzające jego wysoką jakość i sprawność.

W roku 1997 kocioł ECO-PLUS odznaczony został medalem na wystawie Postępu Technicznego w Katowicach. Prototypowy model przepracował 16 lat w Zakładzie Kotlarskim im. Eligiusza Biela i znajduje się w salonie sprzedaży w Rudzie Śląskiej przy ul. Bielszowickiej 110 jako pełnosprawny eksponat. Został wymieniony ze względu na dużo wyższą sprawność obecnie produkowanych kotłów, sięgającą nawet powyżej 90%.

Przez szereg lat produkowane w Zakładzie inż. Eligiusz Biela kotły były stale unowocześniane. Wyposażane są jedynie w sprawdzone i niezawodne podzespoły, takie jak motoreduktory firmy NORD, czy napędy i sterowniki firm GECO lub TECH (z funkcją PID).

Kocioł wykonany jest z blachy stalowej gat. P265GH jako konstrukcja spawana. Powierzchnie grzewcze od strony spalin wykonane są z blachy gr. 5-8 mm zaś blachy zewnętrzne z blachy o gr. 4-6 mm. Prostopadłościenny kształt wymiennika składa się z komory, w której znajduje się palenisko samo oczyszczające się nad którym zawieszona jest płyta promiennikowa-deflektor. Pozostała część wymiennika to prostopadłe przegrody odbierające w maksymalny sposób ciepło spalania.
W dalszej części kotła jest umieszczona skrzynia powietrzna oraz zamocowanie palnika i podajnika paliwa oraz skrzynka na popiół.
W wersjach o większej mocy przewiduje się mechaniczne usuwanie popiołu. Na przedniej ścianie kotła w dolnej części znajdują się drzwiczki paleniska oraz niżej drzwiczki skrzyni popielnikowej. Z boku kotła znajduje się zbiornik paliwa ze szczelnie zamykaną klapą zasypową oraz sterownik elektroniczny Geco, który umożliwia w pełni automatyczne sterowanie pracą kotła.
Na górnej ścianie kotła znajduje się otwór zasilający, w dolnej części dwa powrotne (lewy i prawy). Jeden z nich przeznaczony jest do zamontowania powrotu z wymiennika ciepłej wody użytkowej i zaworu spustowo – napełniającego. Z prawej lub lewej strony skrzyni popielnikowej zamontowany jest zespół podajnika paliwa napędzany poprzez przekładnię silnikiem elektrycznym oraz wentylator nadmuchowy. Są to jedne z najważniejszych elementów kotła! Cały kocioł izolowany jest wełną mineralną o gr. 4 cm oraz płaszczem z blachy lakierowanej.

Zwiększona powierzchnia wymiany w układzie pionowych paneli grzewczych pozwala na utrzymywanie bardzo wysokiej sprawności i zdecydowane wydłużenie okresów pomiędzy bieżącą konserwacją, polegającą na czyszczeniu wymiennika. Dzięki temu użytkownik nie jest zmuszony do czyszczenia wymiennika co 2-3 tygodnie, tylko 1 lub maksymalnie 2 razy w ciągu sezonu grzewczego. Poza oczywista wygodą, konstrukcja ECO-PULS pozwala na oszczędności związane z ilością spalonego opału.

Kotły konkurencyjne są na ogół produkowane z gatunku stali ST3S o podwyższonej zawartości siarki i fosforu, co znacznie skraca ich żywotność. Tego typu rozwiązanie pozwala producentom na oszczędności w materiale i czasie wykonania, w związku z czym pozornie analogiczne konstrukcje można spotkać w niższej cenie. Cechują się one zwykle postępującym z czasem obniżaniem ich sprawności, przez co wzrasta poziom zużycia węgla. W rezultacie koszty eksploatacyjne konkurencyjnych kotłów znacznie przekraczają koszty ECO-PLUS i są mniej przyjazne w użytkowaniu.

Kotły ECO-PLUS mogą współpracować z wymiennikiem ciepłej wody użytkowej przez cały rok, dając najniższe koszty dowolnej ilości ciepłej wody. Tak niskich kosztów ogrzewania centralnego i ogrzewania ciepłej wody użytkowej nie można uzyskać w żadnym innym systemie ani paliwa gazowego, ani ciekłego, ani prądu za wyjątkiem energii słonecznej (kolektory) lub pomp ciepła, które jednak wymagają wysokich nakładów finansowych.

Poniżej znajdą Państwo tabelę porównującą w sposób przybliżony koszty roczne związane z ogrzaniem obecnie najbardziej typowego, średnio ocieplonego budynku, wyposażonego w nowoczesną stolarkę okienną o powierzchni 150-250m2 za pomocą różnych źródeł ogrzewania.

Roczny przybliżony koszt ogrzania domu o powierzchni 150-250m2 o średniej izolacji termicznej
Kocioł ECO-PLUS
(sprawność ~90%)
Kocioł Gazowy
(sprawność ~90%)
Kocioł Olejowy
(sprawność ~90%)
Ogrzewanie Elektryczne
(taryfa G12)
2 500 – 3 000 zł 4 000 – 5 500 zł 6 500 – 9 000 zł 7 500 – 10 500 zł

Główne zalety kotła ECO-PLUS

 • Gwarancja wydłużona do 60 miesięcy.
 • Trójciągowy wymiennik ciepła o zwiększonej sprawności.
 • Wysokogatunkowa stal kotłowa (P265GH) o grubości 5÷8 mm wydłużająca żywotność kotła.
 • Komfort przy zachowaniu wysokiej sprawności – czyszczenie jedynie 1-2 na sezon grzewczy.
 • Modulacja mocy – przy zastosowaniu sterownika z funkcją PID płynnie regulującego dopływ powietrza i podawanie węgla w zależności od zapotrzebowania cieplnego.
 • Szeroki zakres regulacji temperatury czynnika grzewczego (30 do 85°C) w przypadku zastosowania trój- lub czwór-drożnego zaworu mieszającego.
 • Możliwość zastosowania dodatkowego paleniska awaryjnego, o dużej pojemności, na wypadek zaniku zasilania (tylko w kotłach ECO-PLUS-UNI)
 • Możliwość prostego montażu wężownicy schładzającej, umożliwiającej opcjonalny montaż kotła w układzie zamkniętym.
 • Możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, przy zachowaniu niskich kosztów z tym związanych i komfortu automatycznej pracy kotła.
 • Wysoka bezobsługowość (3-7 dni, zależnie od bieżącego zapotrzebowania budynku na energię cieplną)
 • Kocioł ECO-PLUS Kocioł ECO-PLUS Kocioł ECO-PLUS

  Strona główna  ::  O firmie  ::  Kotły CO  ::  Eco-plus  ::  Sklep  ::  Usługi  ::  Nagrody  ::  FAQ  ::  Kontakt
© 2010 ECOBIEL. Wszystkie prawa zastrzeżone.